Szukaj...np. Podróż po Europie

19 września 2014

Łódź - ośrodek przemysłowy.

Łódź - ośrodek przemysłowy!

Miasto z długą historią, w XX wieku postrzegana przede wszystkim jako ośrodek przemysłowy – miejsce zamieszkania tysięcy pracowników tutejszych fabryk. Jednak obecnie Łódź eksponuje swoją bogatą naturę architektoniczną, krajobrazową i kulturalną. Staje się coraz ważniejszym punktem na nie tylko polskiej, ale i światowej mapie imprez związanych z filmem, sportem, baletem czy modą.






Wizytówką Łodzi pozostaje reprezentacyjna ulica Piotrkowska, gdzie tradycja spotyka się z dynamiczną nowoczesnością. To miejsce bardzo atrakcyjne dla inwestorów – położone zaledwie 120 kilometrów od stolicy i oferujące dużo lepsze warunki finansowe od tych stołecznych.
Ulica Piotrkowska zaliczana jest do najdłuższych handlowych ulic w Europie. Jej łączna długości wynosi ponad 4 km. Wzdłuż ulicy Piotrkowskiej zlokalizowane są najważniejsze zabytki miasta. Pełni ona rolę miejskiego deptaka, a w pewnym sensie nawet miejskiej starówki. Ulica Piotrkowska jest centralnym punktem Łodzi, na którym odbywają się różnorodne imprezy kulturalne i rozrywkowe. Pierwsi mieszkańcy ul. Piotrkowskiej pojawili się w 1824 roku. Z upływem lat rejon rozrastał się, pojawiały się kolejne budynki przemysłowe, kulturalne oraz edukacyjne. Ulicę wybrukowano i oświetlono, co ugruntowało jej główną pozycję na mapie Łodzi. Od początku XIX wieku na Piotrkowskiej intensywnie budowano obiekty sakralne, powstało również kino i zaczęły kursować tramwaje. W 1940 rok na rozkaz Hitlera ulica zmieniła nazwę na Adolf Hitler Straße.














Pałac Izraela Poznańskiego to zabytkowy budynek fabryczny, powstały w XIX wieku. Budowla popularnie określana jest jako „Łódzki Luwr”. Aktualnie w pałacu znajduje się Muzeum Historii Miasta Łodzi. Łódzki Pałac mieści się przy ul. Ogrodowej 15. Wykonany został w stylu neorenesansowym i neobarokowym, według projektu architektonicznego Hilarego Majewskiego i Juliusza Junga. Pierwszym właścicielem pałacu był Izrael Poznański. Pierwotnie projekt zakładał, że budynek będzie spełniał zarówno funkcje handlowe, jaki i mieszkalne. Jednak po wykupieniu obiektu w 1877 roku przez Izraela Poznańskiego, szara kamienica zmieniła się w imponujący pałac. Liczne modyfikacje na wzór francuskich trendów architektonicznych, sprawiały że budowla zyskała neorenesansowy i neobarokowy charakter. Proces modernizacji owego budynku, według projektu Hilarego Majewskiego, zakończono w 1903 roku.









Fontanna miłości powstała w latach trzydziestych. Związana z nią jest legenda, która głosi, że młoda para, która umyje w niej swoje twarze, związana zostanie dozgonna miłością.





Muzeum Kanału „Dętka” znajdujące się w Łodzi pod Placem Wolności, które powstało w 2008 roku, pokazuje nieznane dotychczas oblicze miasta, a mianowicie to, co kryją jego podziemia. Do kanału wchodzi się przez zabytkowy owalny zbiornik na wodę deszczową. Sama długość kanału to 142 metry, szerokość około 1,5 metra, a wysokość 187 cm, dlatego korytarzem można bez problemu spacerować. „Dętka” jest wyjątkową atrakcją turystyczną Łodzi, w dodatku pierwszą tego typu w kraju. W muzeum można obejrzeć wystawę, ukazującą zdjęcia prac wykonywanych przy budowie wodociągu, narzędzia oraz inne akcesoria; wystawa została przygotowana przez Roberta Kuśmirowskiego w ramach projektu "Kanał". Miejsce jest naprawdę godne odwiedzenia - klimat jest niepowtarzalny, a stare korytarze niosą ze sobą mnóstwo interesujących historii, o których opowiadają przewodnicy. 





Rzeźba zaczarowany ołówek - bohaterów popularnej kreskówki "Zaczarowany ołówek" łódzkiej wytwórni filmowej "Se-ma-for" znajdujący się na Szlaku "Łódź Bajkowa".







Muzeum Fabryki to miejsce, gdzie odkryjecie historię zakładów włókienniczych stworzonych przez Izraela Poznańskiego w drugiej połowie XIX. wieku. W czasach swojej świetności zakłady te produkowały miliony metrów tkanin bawełnianych. Przemysłowe imperium Poznańskiego stanowiło samowystarczalną dzielnicę z rezydencją właściciela, domami dla robotników, własnym kościołem i szpitalem. Dziś w zabytkowych budynkach mieści się centrum Manufaktura. W Muzeum Fabryki poznacie dzieje przemysłowej fortuny Poznańskich, rozwój zakładów, technikę produkcji tkanin bawełnianych i codzienną pracę dawnych robotników. Nasza wystawa prezentuje zdjęcia, dokumenty, filmy, plany architektoniczne, próbki surowców i produktów fabryki. Tutaj zobaczycie jak pracują zabytkowe krosna i posłuchacie historii opowiadanych przez dawnych pracowników. W Muzeum Fabryki przedstawiamy również długą drogę bawełny z plantacji, poprzez fabrykę, do sklepu z tkaninami.






Fizyka i chemia nie muszą być zmorą! Wystarczy podać wiedzę w odpowiednio atrakcyjnej formie i pokazać, że świat wokół nas jest pełen fascynujących fenomenów. Przekonać o tym będzie się można w otwartym w Manufakturze Eksperymentatorium. Nowoczesnym i  przede wszystkim interaktywnym muzeum techniki. Pracowanie, które umożliwiają organoleptyczne testowanie zagadnień z dziedziny fizyki, chemii czy astronomii, zajmują 1200 m? ?pewnie więcej niż wszystkie pracownie łódzkich szkół razem wzięte. To tu zobaczycie największą bańkę mydlaną, zrobicie pierwszy krok w kosmos, sami wyprodukujecie papier. Oprócz badania znanych i nieznanych zjawisk, będzie można spotkać się z naukowcami albo wziąć udział w konkursach na najróżniejsze doświadczenia. Szansa na to, by wyleczyć się ze szkolnych traum, źródło inspiracji dla studentów i poszukiwań dla wszystkich ciekawskich niezależnie od wieku. Wszak na naukę nigdy nie jest za późno!










Największy Ogród Botaniczny w Polsce - zajmuje powierzchnię 64 ha, znajduje się przy ul. Krzemienieckiej 36/38. Łódzki Ogród Botaniczny noszący imię Jakuba Mowszowicza został otwarty 20 lipca 1973 roku. Mieści się w Łodzi przy ul. Krzemienickiej 36/38, na Polesiu. Projekt Ogrodu Botanicznego wraz z Palmiarnią został zawarty w planach Parku Ludowego na Zdrowiu, opracowanym w latach 30. XX wieku przez Stefana Rogowicza, dyrektora Plantacji Miejskich. 19 września 1946 roku na terenie szkółek miejskich (obecny teren Ogrodu) wydzielono z inicjatywy prof. Jana Muszyńskiego i prof. Jakuba Mowszowicza 1,3 ha powierzchni na Ogród Roślin Leczniczych. W 1967 roku rozpoczęto budowę Ogrodu według projektu inż. Henryka Tomaszewskiego. Integralną częścią Ogrodu Botanicznego jest Palmiarnia znajdująca się w Parku Źródliska. Na 67 ha ogrodu botanicznego występuje blisko 4 tys. gatunków i odmian roślin. Drzewa, kwiaty, zioła, a nawet skały można oglądać, podążając jedną z sześciu ścieżek dydaktycznych: "Z chwastami za pan brat", "Skały ogrodu botanicznego", "Nasze drzewa liściaste", "Rośliny aromatyczne", "Rośliny cieniolubne" i "Czasoprzestrzeń przyrodnicza". Ta ostatnia to sześć zegarów słonecznych, które wyjaśniają zależności pomiędzy porami roku i dnia a światem przyrody. Nowością w ogrodzie jest gra dydaktyczna, rodzaj koła fortuny. Kręci się korbą i losuje pytania przyrodnicze. Są też kostki światowidy dla dzieci. Po korze, pokroju, kwiatach i owocach należy rozpoznać gatunki drzew. Na 67 ha ogrodu botanicznego występuje około 4 tys. gatunków i odmian roślin. Drzewa, kwiaty, zioła, a nawet skały można oglądać podążając jedną z sześciu ścieżek dydaktycznych: "Z chwastami za pan brat", "Skały ogrodu botanicznego", "Nasze drzewa liściaste", "Rośliny aromatyczne", "Rośliny cieniolubne" i "Czasoprzestrzeń przyrodnicza". Ta ostatnia to sześć zegarów słonecznych, które wyjaśniają zależności pomiędzy porami roku i dnia a światem przyrody. Roślin zgromadzonych i wyhodowanych w Łódzkim Ogrodzie Botanicznym jest ponad 3500. Prezentowane są w 9 działach tematycznych: * flora polska, * ogród japoński, * systematyka roślin zielonych, * alpinarium, * arboretum, * rośliny ozdobne, * rośliny lecznicze i przemysłowe, * biologia roślin oraz dział zieleni parkowej.










Manufaktura Centrum powstało na terenach dawnej fabryki Izraela Poznańskiego w Łodzi, jednego z największych fabrykantów łódzkich. Parcele zakupił Poznański w 1871 po zachodniej stronie Nowego Miasta, wzdłuż ul. Ogrodowej. Do końca XIX wieku powstał blisko 30 ha kompleks, na którym znajdowały się tkalnie, przędzalnia, bielnik i apretura, farbiarnia, drukarnia tkanin i wykończalnia, oddział naprawy i budowy maszyn, ślusarnia, odlewnia i parowozownia, gazownia, remiza strażacka, magazyny, bocznica kolejowa oraz kantor fabryczny, pałac fabrykanta i budynki mieszkalne dla robotników. Produkcja w fabryce nie odbywała się na zasadzie podziału pracy, więc nie można jej uznać za manufakturę. Przebudowa dawnej fabryki została tak wykonana, aby częściowo zachować dawną atmosferę tego miejsca. Dominują tu zatem stare, pofabryczne budynki z czerwonej, nieotynkowanej cegły, które zostały jednak całkowicie przebudowane wewnątrz. Zamysł wpisuje się w rewitalizacyjne działania, popularne w miastach o przeszłości przemysłowej – mające na celu zachować atmosferę urbanistyczną z przeszłości z nowoczesnym zastosowaniem budowli. W sumie rewitalizacją objęto kilkanaście hal i budynków poprodukcyjnych, zaliczonych w 1971 obwieszczeniem Konserwatora Miasta Łodzi – Antoniego Szrama – wraz z przyległym pałacem, do czterech najcenniejszych zabytków przemysłowych miasta. Wizytówką kompleksu jest pięciokondygnacyjna była przędzalnia bawełny z czerwonej nieotynkowanej cegły przy ul. Ogrodowej, powstała w latach 1877–1878. 15 czerwca 2009 roku znalazł się w niej czterogwiazdkowy hotel andel's z największym w Łodzi centrum konferencyjnym. Hotel należy do austriackiej sieci Vienna International Hotels. Został on zbudowany przez austriacką firmę Warimpex. Pozostałe budynki na terenie Manufaktury mają zbliżony wygląd, ale wielkością ustępują przędzalni. Jedno z wejść na teren Manufaktury prowadzi przez dawną, główną bramę fabryczną przypominającą łuk triumfalny, z odrestaurowanymi żeliwnymi wrotami i mechanicznym, w pełni sprawnym zegarem. Zrekonstruowana brama wjazdowa – jedna z najokazalszych w środkowej Europie – składa się z 4500 elementów, waży 3,7 tony, ma 7,5 m wysokości oraz 4,8 m szerokości, a jej rekonstrukcja wymagała 10 miesięcy pracy 6 osób. Główna galeria sklepowa, która jest zupełnie nową konstrukcją zbudowaną ze szkła i stali, jest niższa od otaczających ją budynków ceglanych.

Architekturę obiektu łączącą historię i nowoczesność zaprojektowała firma Virgile&Stone z Londynu współpracująca z biurem architektonicznym z Lyonu – Sud Architectes. Pierwotnym architektem kompleksu budynków fabrycznych był od 1872 roku Hilary Majewski. Na terenie Manufaktury odrestaurowano w sumie 90 000 m² obiektów z cegły, stworzono m.in. ponad 3 hektarowy rynek, wybudowano parkingi na 3500 samochodów, posadzono 600 drzewek w wieku 5 lat. Cała inwestycja pochłonęła ok. 200 mln euro. Inwestorami są francuskie firmy Paris Orléans i Foncière Euris. Developerem jest firma Apsys.


















1 komentarz: