Szukaj...np. Podróż po Europie

12 września 2014

"Cuda natury" - zbiorniki w Europie.

"Cuda natury" - zbiorniki w Europie


Europa pełna jest niesamowitych cudów natury, do których należą także błękitne dziury, podziemne groty i skaliste, nadmorskie formacje. 

Jedno z najbardziej nietypowych jezior w Europie. Znajduje się w austriackim kraju związkowym Styria, w pobliżu miejscowości Tragoess. Zielone Jezioro swą nazwę zawdzięcza niezwykle czystej i przejrzystej wodzie, która pochodzi z topniejących lodowców. Co ciekawe, w miesiącach jesienno- zimowych zbiornik całkowicie wysycha i miejsce jest częścią pieszego szlaku. Pływając latem w przejrzystej wodzie można na dnie podziwiać... ławki czy płoty.








Blue Hole to jedno z najbardziej malowniczych miejsc na maltańskiej wyspie Gozo. Naturalny basen wypełniony krystalicznie czystą wodą ma ok. 10 metrów średnicy i 16 metrów głębokości. To istny raj dla nurków - na jego dnie znajduje się podwodna jaskinia. Warto także wspiąć się na okoliczne skały wytyczoną ścieżką i zobaczyć Blue Hole z lotu ptaka.  






Do jednych z największych atrakcji Kefalonii, wyspy na Morzu Jońskim, należy jaskinia Melissani. Znajduje się w okolicy miejscowości Sami i została odkryta w latach 50. XX wieku po trzęsieniu ziemi, które odsłoniło część groty. Badania archeologiczne wykazały, że w czasach antycznych była miejscem kultu. Odnaleziono tu m.in. figurki nimf, więc postanowiono nazwać miejsce od imienia jednej z nich - Melissani. O niezwykłej urodzie groty stanowi słone jezioro, będące mieszanką wód gruntowych i morskich, które docierają tu przez podziemny uskok w dnie. Najpiękniej jest tu w okolicach południa, wtedy przez skalne okno wpada najwięcej światła. 






Bisevo, niewielka chorwacka wyspa na Morzu Adriatyckim, leży 5 km na południowy zachód od popularniejszej i większej - Vis. Wypoczywając w okolicy koniecznie trzeba odwiedzić Błękitną Grotę, w której codziennie ok. godz. 11-12 rozpoczyna się niezwykły spektakl. Słońce wpada przez niewielki otwór wejściowy, jego promienie odbijają się od dna i przechodząc przez błękitną wodę oświetlają wnętrze na lazurowo. Tuż pod powierzchnią wody znajduje się interesujący łuk skalny, który dzięki naturalnemu oświetleniu jest wówczas idealnie widoczny. W jaskini można zatrzymać się na dłużej i wykąpać się w świetlistej poświacie.






Jeśli planujecie wakacje na Rodos, koniecznie weźcie pod uwagę Lindos, miasteczko na wschodzie wyspy. Tutejsza Zatoka Św. Piotra, oddzielona od morza wąskim pasem skał, to jedno z najbardziej malowniczych miejsc w archipelagu. Skalisty zakątek ma niewiele ponad 1 km kw. i jest doskonałym miejscem dla fanów snorkelingu. Do wyboru są dwie plaże - jedna naturalna, żwirowa, a druga sztucznie usypana ze złocistym piaskiem. 





Asturia, hiszpańska wspólnota autonomiczna w północnej części Półwyspu Iberyjskiego, kryje niezwykły kaprys natury - odizolowaną od morza plażę Gulpiyuri. Zamiast na wybrzeżu Zatoki Biskajskiej znajduje się ona na porośniętym soczystą trawą ... lądzie. Choć nie widać stąd Oceanu Atlantyckiego, woda rozbija się o skały, które upiększają niezwykłe oczko wodne. Jak to możliwe? Gulpiyuri od wybrzeża dzieli około 100-metrowy pas skał. Nietypowa plaża połączona jest z wodami Costa Verde siecią podziemnych jaskiń. Dzięki nim morskie fale dostają się do Gulpiyuri i tworzą mały zbiornik wśród przepięknie wyrzeźbionych skał. Plaża jest niewielka - ma jedynie 40 metrów długości.







Unikalne miejsce do kąpieli oferuje grecka wyspa Thassos, położona w północnej części Morza Egejskiego. Znajduje się tu wyjątkowa laguna Giola, która jest naturalnym "basenem" wyrzeźbionym w przybrzeżnych skałach. Woda jest cieplejsza niż w morzu, więc pływanie w zbiorniku sprawia ogromną przyjemność. Mimo wyjątkowego piękna miejsce wciąż nie jest zbyt znane wśród turystów, więc nie spotkamy tu męczących tłumów.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz